INOWROCŁAW, ZABYTKI I PRACE NA WYSOKOŚCIACH

Inowrocław jest jednym z najstarszych miast w Polsce, pełnym zabytków i budynków pamiętających poprzednie epoki, ale też nowoczesnych rozwiązań architektonicznych. Prowadząc w mieście prace na wysokościach, mamy możliwość podziwiać jego niezwykła panoramę. Z góry widać więcej. Więcej piękna, ale też nieco rzeczy, które wypadałoby poprawić, odrestaurować.

PO CO KAMIENICOM PODNOŚNIK KOSZOWY?

Prowadząc prace na wysokościach w Inowrocławiu, spoglądamy na dachy i balkony starszych budynków z nieco innej perspektywy. Z dołu, kamienice mogą wydawać się niewzruszone. Ich mury są grube, nawet jeśli odpadnie z nich kawałek tynku, pod spodem pokazują się solidne cegły. Możemy mieć wrażenie, że będą trwać w nieskończoność. Niestety niekoniecznie tak właśnie będzie.

Wysięgnik koszowy pozwala nam przyjrzeć się dachom, dostrzec widoczne w nich ubytki i powiedzieć jedno, bardzo nieładne słowo: „wilgoć”. Ten niepozorny niszczyciel budynków stopniowo i powoli, ale jednak nieustannie osłabia każdą niezabezpieczoną strukturę budowlaną.

Najbardziej szkoda jest oczywiście kamienic zabytkowych, budowanych niegdyś z użyciem najlepszych dostępnych na tamte czasy metod. Ich konstruktorzy zakładali jednak, że działa będą konserwowane, a tymczasem nie wszyscy właściciele o tym pamiętają.

TECHNOLOGIA W SŁUŻBIE ZABYTKÓW

Dziś jest łatwiej zadbać o dachy, balkony i kominy niż kiedykolwiek wcześniej. Mając wysięgnik koszowy i inne maszyny możemy nie tylko zbadać stan budynków z niedostępnej zazwyczaj strony, ale też przeprowadzić naprawy znacznie bezpieczniej niż kiedyś było to możliwe. Zastosowanie wysięgników koszowych pozwala też uniknąć obciążania samych dachów w czasie ich naprawy i konserwacji.

O tym jak bardzo potrzebne są takie rozwiązania łatwo przekonać się, spoglądając na Inowrocław z lotu ptaka. W sieci dostępne są nagrania z dronów przelatujących nad Inowrocławską starówką. Widok jest piękny, ale gdy przyjrzeć się bliżej, okazuje się, że niejedna kamienica wymaga pilnej interwencji.

JAK MOŻEMY POMÓC ZABYTKOM W INOWROCŁAWIU?

Sami niewiele zdziałamy, ale mamy podnośnik do wynajęcia, a w razie potrzeby też kilka innych maszyn. Świadczymy też usługi podnośnikiem koszowym i mamy kompetentnych ludzi, którzy mogą Ci odnowić kamienicę lub każdy inny budynek.

Zabytkowa część miasta nie musi niszczeć. Środki na naprawy można uzyskać z funduszy państwowych i unijnych, a o profesjonalną pomoc poprosić nas. Bardzo chętnie pomożemy, w końcu nam także zależy na naszym pięknym mieście Inowrocław.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz