PODKŁADKA PAPOWA Z GWOŹDZIEM – ZASTOSOWANIE

Podkładka papowa z gwoździem zwiększa powierzchnię docisku podczas mocowania papy izolacyjnej. Tak na prawdę jest to standardowe rozwiązanie, wykorzystywane szeroko w budownictwie przy montażu materiałów podatnych na rozerwanie.

CZYM JEST PODKŁADKA PAPOWA Z GWOŹDZIEM?

Typowa podkładka papowa jest blaszanym krążkiem z otworem na gwóźdź w środku. Wykonuje się je poprzez wykrawanie z arkuszy blachy. Takie blaszki papowe są profilowane tak by ich centralna część była wypukła, ale dawała się odkształcić uderzeniem młotka.

Razem z podkładkami papowymi stosuje się tak zwane papiaki, czy standaryzowane gwoździe o szerokich, wytrzymałych łebkach.

W JAKI SPOSÓB UŻYWANE SĄ BLASZKI PAPOWE I PAPIAKI?

Podkładki papowe z gwoździem są stosowane w klasycznych pokryciach dachów papą. Takie rozwiązanie wymaga wcześniejszego przygotowania warstwy dachu, którego papa ma być przybita. Mimo iż papy można kłaść na różnych typach w powierzchni, zdecydowanie odradzane jest kładzenie jej na:

  • elementach mokrych,
  • elementach oblodzonych,
  • w upalne dni (temperatura powyżej 25 stopni)

Montaż jest także utrudniony przy silnym wietrze. Papiaki muszą być stosowane w przewidzianych w projekcie domu odstępach, lub jeśli projekt nie zawierał dokładnych informacji, umieszczone zgodnie ze sztuką dekarską.

Zazwyczaj uznaje się, że niskie (do 20 m) i nie narażone na silne wiatry budynki wymagają

  • 3 punktów łączenia (zapewnianych przez gwoździe papowe z podkładką) na m²
  • 6 punktów łączenia w brzegowej strefie dachu,
  • 9 punktów łączenia w narożnej strefie dachu.

Jeśli rolki papy są przycinane np. z powodu konieczności ominięcia elementów konstrukcyjnych, konieczne jest dodanie kolejnych papiaków tak by zapewnić całej konstrukcji odpowiednie mocowanie.

Kolejne pasy papy montuje się „na zakładkę” by zapobiec przenikaniu wilgoci pomiędzy pasami. Typowy zakład podłużny to ok. 12 cm (10-15), a poprzeczny 15 cm (12-18).

W miejscu gdzie pasy papy zachodzą na siebie, powinny zostać przybite papiakami.

Warto pamiętać o przesunięciu pasów względem siebie – mają one większą wytrzymałość gdy są montowane „na cegłę” niż gdy po prostu położymy je równolegle obok siebie.

ZA CO ODPOWIADA PODKŁADKA PAPOWA Z GWOŹDZIEM?

Prawidłowo zamontowana papa stanowi przede wszystkim warstwę wodoodporną, zapobiegającą nasiąkaniu dachu i pozwalającą na odprowadzenie wody. Z tego względu powinna być montowana na dachach pochyłych o minimalnym spadku 1º (lepszy jest większy spadek).

Pojedyncza podkładka papowa ma zadanie utrzymać ciężar do kilkudziesięciu kilogramów tak by nie powstawały szczeliny, przez które mogłyby nasiąkać niższe warstwy dachu.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz